Трансгенний бавовник. 10 років на полях

Ризики і переваги вирощування трансгенних рослин одна з гарячих тем вітчизняних мас-медіа. На цю тему охоче дискутують як профі, так і ділетанти. Одним з аргументів в оцінці ризиків наводиться відсутність тривалого досвіду вирощування ГМО, тому висновки про ймовірні екологічні і економічні наслідки робляться скоріше умоглядні. В останньому номері журналу Science надруковані результати моніторингу вирощування трансгенного бавовнику з 1992 по 2007 рік в шести провінціях на півночі Китаю.

Станом на 2007 рік в світі вирощувалось 14 млн гектарів трансгенного бавовнику, з них 3,8 млн га в Китаї. Цей бавовник, що містить ген бактеріального токсину з Bacillus thuringiensis (Bt-токсин), сконструювали з метою боротьби з шкідником бавовниковою совкою Helicoverpa armigera.  Бавовникова совка один з найсерйозніших шкідників, личинка якого вражає не тільки бавовник, а й злаки, овочі і інші культурні рослини. В Азії вона за сезон дає чотири покоління. Пшениця це  основна рослина-хазяїн для першого покоління совки, а бавовник, соя, арахіс і овочеві — це хазяї для наступних трьох поколінь. Основним агротехнічним заходом боротьби було інтенсивна, до 8ми разів за сезон, обробка полів інсектицидами. Втім це привело до появи стійкої до інсектицидів совки і, як результат, спалах кількості совки в 1992 році і, відповідно, збільшення інтенсивності обробки інсектицидами.

В 1997 році на ринок випущений перший трансгенний бавовник, який до 2001 року вже широко культивувався, що привело до збільшення врожайності і  різкого зменшення використання інсектицидів до двох поливів за сезон. Але це тільки одна сторона застосування ГМО бавовонику, а які ж екологічні наслідки для совки і інших комах, причому не тільки на бавовникових полях?

Під час тривалого моніторингу аналізували щільність враження совкою на полях 10 млн маленьких фермерських господарств, які культивують 3 млн га бавовнику і 22 га інших культурних рослин. Результати були вражаючі. Починаючи з 1997 року щільність враження личинкою совки знижується і продовжує знижуватись. Популяція совки зменшилась не тільки на трансгенному бавовнику, а й на інших культурних рослинах. Це пояснюється тим, що бавовник, як рослина-хазяїн для другої сезонної хвилі розмноження совки, суттєво редукує цю другу хвилю, що відповідно одразу відображається на  чисельності особин третій і четвертій хвилі.

Втім, найбільшою проблемою залишається питання можливої появи стійкої совки до дії Bt-токсину. Це трапиться рано чи пізно, беручи до уваги закони еволюційного розвитку. Однак, ймовірність  появи цієї події можна спробувати відтягнути в часі. Для цього потрібно поряд з полями з трансгенним бавовником  засіювати смугу нетрансгенного нормального бавовнику, як це вже практикують в Америці.  Такі заходи понижують селекційний тиск на совку. В Китаї цю технологію дуже важко впровадити, бо треба вкладувати додаткові кошти і зусилля  на роз’яснення і навчання тисяч дрібних фермерів, які не розуміють, чому потрібно жертвувати частину врожаю на поталу совці.

Одночасно зі зменшенням совки на бавовникових полях дещо збільшилась кількість іншого шкідника — клопів з сімейства Miridae. Це пояснюється тим, що він стійкий до дії Bt-токсину, при тому, що зменшилась інтенсивність  застосування інсектицидів. Все це створило сприятливі умови для розвитку цього шкідника.

В цілому можна сказати, що результати культивування трансгенного бавовника були дуже успішні. Суттєве зменшення використання інсектицидів позитивний результат не тільки для здоров’я фермерів, а і для загальної екологічної ситуації на сільськогосподарських полях.

Джерело: Kong-Ming Wu, Yan-Hui Lu, Hong-Qiang Feng, Yu-Ying Jiang, Jian-Zhou Zhao. Suppression of Cotton Bollworm in Multiple Crops in China in Areas with Bt Toxin–Containing Cotton // Science. 2008. V. 321. P. 1676–1678.

На завершення чудова інформаційна презентація на тему «Рослинний геном» від Science.

Реклама

4 Responses to Трансгенний бавовник. 10 років на полях

  1. Игорь:

    В Великобритании приучастии ученых из института генетики Испании родился первый генетически моделированный ребенок. 27-летняя женщина в пятницу родила девочку, у которой отсутствует мутационный ген, способный привести впоследствии к развитию рака груди. По словам врача Пола Серхала, и мама, и новорожденная чувствуют себя очень хорошо: “Эта семья испытала на себе, что такое рак, на протяжении многих поколений. Она была сильно обеспокоена возможностью возникновения и у ребенка этого смертельного заболевания. Так они решили с самого начала провести определенные тесты состояния эмбриона, группы клеток и выбрать те, которые не несут никакой генетической аномалии.”
    Носитель этого гена – отец девочки. В результате успешно проведенной операции ребенку теперь не грозит риск заболеть раком груди, от которого страдали бабушка, кузина, мать и сестра отца, когда они преодолевали 20-летний возраст. Угроза заболевания ребенка в такой семье, по данным специалистов, достигает 80%, причем пол новорожденного не имеет значения. Только в Великобритании носителями гена рака груди являются около 37 тысяч женщин, почти в два раза больше — в Испании.
    http://www.newsspain.ru/novost2920.html

  2. База монтажных фирм Москвы и регионов akiri.ru

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: