Третя культура

«В 1959 році барон Чарльз Персі Сноу, письменник, фізик і державний діяч Великобританії проголосив у Кембріджі промову, яка називалась «Дві культури» і згодом вийшла окремою книжкою. Одна культура — це літературні інтелектуали, а з іншого боку…

— вчені. Сноу зауважив, що з 30х років літературні діячі «захопили» термін «інтелектуал» так, ніби крім них інших інтелектуалів не існує. Так вийшло, що до «інтелектуального клубу» не потрапили такі видатні науковці, як астроном Едвін Хаббл, математик Джон фон Нойманн, кібернетик Норберт Вінер і фізики Альберт Ейнштейн, Нільс Бор та Вернет Гайзенберг. Це трапилось на думку Персі Сноу з двох причин. По-перше, науковці не дуже переймались популяризацією власної науки. По-друге, навіть, якщо і переймались, їх роботи обходили увагою самопроголошені літературні інтелектуали, крім того, тему науки ігнорували популярні журнали і газети.

Але вже декілька років після лекції в Кембріджі Сноу видав друге доповнене видання «Двох культур», де більш оптимістично заявив, що, схоже, народжується так звана третя культура, яка має потенціал заповнити пробіл між літературними інтелектуалами і науковцями. Сноу висловив сподівання, що літературні інтелектуали почнуть розмову з науковцями їхньою мовою. Тільки це трапипилось не так, як передбачав Сноу. Науковці самі разпочали комунікацію зі своєю аудиторією. Досі традиційна передача наукових знань до мас відбувалась через посередницьку діяльність журналістів. Сьогодні представники третьої культури намагаються самі висловити свої думки у вигляді, доступному для читачів.  Бурхливий розвиток третьої культури доказ тому, що багато людей мають інтелектуальну спрагу на нові і важливі ідеї, а також прагнуть до самоосвіти.»

Це я коротко пересказала зміст редакторської статті Джона Брокмана, автора науково-популярних книжок і засновника фонду Edge, власне про якого і хочу сьогодні розказати.  Фонд Edge бере свій початок з  клубу американських інтелектуалів The Reality Club, який з 1981 до 1996 року засідав в китайських ресторанах, в універститетських аудиторіях, в музеях і арт-галереях. Критерії до виступів на зібраннях були прості: це мають бути люди, чия креативна робота розширила знання людства про те, хто ми є. Іноді це були відомі діячі науки або автори бестселлерів. Але найчастіше шукались люди, про революційну роботу яких досі ніхто не знає. Девіз клубу:  «Досягнути грані світових знань, розшукувати найскладніші і найвитонченіші уми, збирати їх в одній кімнаті і спонукати їх ставити такі питання один  oдному, які вони запитують самі у себе».

В 1997 році The Reality Club перемістився в світову мережу на сайт Edge.

В останньому актуальному випуску стаття Нассіма Талєба про карту ліміту статистики. Цікаво, але разом з тим не дуже спрощено, він розказує про теорію оцінки ризиків, особливо коли це стосується фінансових передбачувань.  Його улюблене статистичне дітище це теорія чорного лебедя. Мова йде  про грандіозний вплив статистично малоймовірних подій, як дуже важко передбачити. Він навіть вважає, що будь-яка подія з великими наслідками це результат неочікуваних малоймовірних подій. Особливої актуальності це набуло зараз, напередодні світової фінансової кризи.

«you can’t be a modern intellectual and not think probabilistically—but… let’s not be suckers»

Реклама

10 Responses to Третя культура

 1. Талєб — взагалі бубочка. Після книжки «Проти Богів» про історію розвитку статистики та прийняття рішень я думав, кращого науково-популярного твору «на тему» годі шукати. Але Талєб своєю книжкою «Fooled by a chance» (до речі на моє замовлення зробили чудовий український переклад цієї книжки) знову нагадав, що «нема межі досконалості».

  Взагалі його сила в тому, що він практик: він працює на ринку опціонів і заробляє власне на своїх «чорних лебедях». Тож на статистику в нього надзвичайно адекватний погляд.

  Може даси почитати український переклад?

 2. Тільки під обіцянку, що ти нікому його не даш 🙂

  Я хочу видати його в молекулярному вигляді і домовляюсь про це зараз з Талебом. Напиши мені на mykola.stryebkov@gmail.com.

 3. 1inuxoid:

  велике в малому! завжди це кажу.

 4. Sc.:

  Теж почитала б із задоволенням. ) Але можу й на книжку почекати.. ))

 5. @Sc: зачекайте, будь-ласка. Бо переклад — не моя власність. Якщо Талеб дозволить, то після видання книжки і продажу перших N накладів я викладу її в публічний доступ.

 6. Derkach:

  Якщо вчений намагається довести, що він інтелектуал, значить він — не інтелектуал. До речі в Україні подібного роду писанина йде під рубрикою «роль інтелігенції в …» (прекрасний зразок інтелігента виведений Ільфом і Петровим в образі Васісуалія Лоханкіна). У нас про таких ще кажуть — митці. А їхню роль я б запропонував означити так: «Повний митець!»

  По-перше, я ні слова ніде не казала про вченого, який намагається довести, що він інтелектуал. Але якщо ти ставиш під питання взагалі легітимність такого явища як інтелектуальність, то для початку треба виставити координати. Почнем з того, що «інтелігент» німецькою означає тільки одне — розумний, без будь-якого моральної надбудови. Тобто ерудованість, здатність планувати, вирішувати і мислити абстрактно. Інтелектуал крім цього має ще одну опцію — аналітичні здібності. В купі получаємо набір якостей, до якого може прагнути вчений, який хоче називати себе інтелектуалом.
  По-друге, що стосується клубу інтелектуалів, то я думаю, що він має право на життя, як потужний аналітичний інститут, а не як стойня елітних коней.

 7. […] вже розказувала про так званий Клуб інтелектуалів Edge, організатори […]

 8. Хм…, а я тут за свои годы, как-то привык ко всему этому, даже внимания на это не обращаю 🙂 Вы тоже привыкнете со временем 🙂

 9. […] Progenes пише до WordPress про Третю культуру […]

 10. […] "Будущее науки в XXI веке. Следующие пятьдесят лет" Под редакцией Джона Брокмана Про научного импрессарио Брокмана и его фонд Edge я уже писала. […]

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: