Про раси, гени і ліки

Дискусія щодо генетичної основи раси точиться вже давно.  Проходить вона по тонкій етичній межі по одній стороні якої знаходиться расово-орієнтована медицина, а по іншій — расово-орієнтована біологічна зброя.  Кожний необережний вислів з наукового табору на цю чутливу тему викликає шквал емоцій: чи то минулорічна заборона вивозу біологічних матеріалів з Росії, чи то необережний вислів Нобелівського Лауреата , батька ДНК, Ватсона. Але обидві сторони заклопотані одним і тим самим питанням — чи є принципові генетичні передумови для подібного напрямку в дослідженнях?

В цьому місяці з Інститу Крейга Вентера вийшло креативне і не спозбавлене символіки наукове дослідження.  Біоінформатики порівняли два людських прочитаних геноми — самого Крейґа Вентера і, по іронії долі, Джеймса Ватсона, того самого видатного генетика, який необачно поставив під сумнів інтелект негрів.

Мета роботи полягала у порівнянні цілого ряду генів, які відповідають за ефективність робити, перетворення і утилізацію медикаментів.  Перед тим, як ми перейдем до результатів, подивимось на долю ліків і деяких речовин в нашому організмі.

Ну от я з»їв парацетамол, і що?..

Ліки, які потрапили в організм, мають молекулярну ціль, на яку вони впливають. Деякі ліки діють напряму, але деякі перед тим змінюються в складних біохімічних перетвореннях, які здійснюються молекулярними механізмами організму. Для деяких ліків необхідні транспортні засоби, які також надаються самим організмом. Після того, як препарат подіяв, ліки мають бути виведеними з організму і в цьому задіяні також молекулярні системи.  Від цього всього залежить ефективність дії, її тривалість і чутливість самого організму. Тобто організм сам визначає, чи подіє препарат, чи не буде він токсичним і як успішно виведеться.

Наприклад парацетамол після того, як подіяв, потрапляє з плином крові в печінку, де вступає у взаємодію з глюкуроновою кислотою і перетворюється на нешкідливу сполуку, яка згодом виводиться з сечею. Втім це стосується 80% парацетамолу. Решта парацетамолу утилізується іншим шляхом в печінці за допомогою ферменту цитохрому Р450. Ось тут і починається проблемна зона парацетамолу. Якщо у пацієнта є мутація в гені, який кодує цей цитохром, то з парацетамолу утворюється токсичний проміжний продукт, який вражає клітини печінки. Це добре вивчений побічний ефект, якого намагаються запобігти. Але як виявилось, дефект гену цитохрому зустрічається у великого проценту людської популяції. Цікаво те, що саме цей цитохром Р450 відповідає за утилізацію 75% медикаментів, які детоксикуються через печінку. Сюди входять і знеболюючі анальгетики, і антидепресанти, і анти-епілептичні ліки, і антикоагулянти. Все ускладнюється тим, що цих генів цитохрому дуже багато і комбінація їх роботи формує так зване терапевтичне вікно в популяції, з ними пов»язана і небажана побічна дія.

Тому виникає питання, а чи не перевірити нам ген до того, як ми прописуєм ліки?

Саме тут з»являється новий напрямок в фармакології — фармакогенетика. Вже відомо цілий ряд генів, крім цитохрому, які задіяні в перетворенні ліків в організмі. Технічна база дозволяє створити чіп за допомогою якого можна аналізувати які гени можливо у пацієнта поломані, аби якомога точно передбачити терапевтичний ефект від препарату.

Застосування такого чіпу дозволить з часом набрати достатньо статистичного матеріалу і прослідкувати, як ці гени представлені в популяції. І тут на горизонті замаячив привид раси. А чи не може трапитись так, що мутація якогось важливого гену, який відповідає за ефективність ліків, присутня виключно в одній расі? В 2005 році при тестуванні препарату BiDil проти інфаркту випадково виявилось, що він діє переважно на пацієнтів афро-американського походження і був випущений на ринок, як ліки для чорних. Це не на жарт стурбувало науковців. Виробники препарату спекулювали, що можливо ми стикнулись з расово-детермінованим генотипом. Натомість науковці приводили контр-аргументи, щодо неточності побудови клінічних досліджень — виявилось, що у афро-американців ризик серцево-судинних захворювань також вищий. Етнічно-пов»язані захворювання спостерігаються давно, але чи є етнічно-пов»язана відповідь на ліки?

Так що ж показало нам порівняння геномів двох білошкірих видатних генетиків?

В списку ми бачим різні варіанти генів цитохрому Р450, які називаються CYP (аббревіатура від Cytochrome P450), що відповідають за утилізацю цілого ряду медикаментів. Наприклад Вентер має більш «активніший» варіант гену CYP2D6, тому може вважатися ефективним «утилізатором» антидепресантів. А Ватсон навпаки, має підвищений ризик побічної дії від токсичних проміжних сполук і знеболююче кодеїн на нього взагалі не події.  До того ж, як виявилось, ці мутації у Ватсона взагалі дуже рідкі для європейців, а зустрічаються часто у східних азіатів, що натякає на азіатських предків Ватсона. Крім того, мутація в гені CYP2C9 у Ватсона вказує не те, що метаболізм препарату варфаріну для пониження згортання крові у нього буде неефективним.

Отже ми бачим, що якби лікар рекоментував ці препарати двом шановним генетикам, і орієнтувався виключно на колір шкір, мабуть би помилився у можливій ефективності. Але нова ера персоналізованої медицини вже стартувала. Кошти на геномний аналіз суттєво впали, пора очікувати прориву у практичному застосуванні наших знань про наш геном.

Реклама

3 Responses to Про раси, гени і ліки

  1. От я завжди підозрював, що правильні ліки мають бути такими-ж індивідуальними, як пацієнти 🙂

    Це хороша новина.

  2. Груня:

    о, схожа тема кілька разів виринала у серіалі House M.D.
    чорношкірі не хотіли приймати ліки «для чорношкірих». плюс постійні розмови про різні рівні лейкоцитів у білих і чорних.

  3. […] Progenes пише до WordPress про раси, гени і ліки. […]

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: